Głowomłot pospolity

Inne nazwy: rekin młot, ryba młot

Głowomłot pospolity jest  rekinem o wyjątkowej, charakterystycznej budowie głowy. Żyje on w dużych gromadach na płyciznach, rozsiedlony w oceanach, od wód tropikalnych po umiarkowane.

Przeciętna długość ciała tego rekina wynosi 1-2 m, maksymalnie około 5 m, waga około 400 kg. Znane są przypadki ataku na ludzi. W krajach azjatyckich płetwy rekinów młotów uchodzą za przysmak, mimo iż gatunek uważany jest za niejadalny.

Rekin ten występuje w ciepłych wodach świata, od południowej Kanady po Nową Zelandię.

Charakterystyczna budowa głowy sprawia że pole widzenia rekina obejmuje pełne 360 stopni. Zwierzę ma także zdolność widzenia stereoskopowego – charakterystyczną dla drapieżników umiejętność widzenia głębi, czyli oceniania odległości, jaka dzieli je od celu.

Zdolność ta najprawdopodobniej wykształciła się jako odpowiedź na miejsce głowomłota w łańcuchu pokarmowym. Rekin choć jest drapieżcą wypatrującym ofiar, musi chronić się przed większymi drapieżnikami, których wypatruje z daleka.

Samica rekina młota jest zdolna do wydania na świat potomstwa bez konieczności zapłodnienia przez samca. Naukowcy irlandzcy i amerykańscy przeprowadzili badania genetyczne młodych rekinów, które urodziła samica w Doorly Zoo w Nebrasce.

Początkowo naukowcy sądzili, że samica jest w stanie przechować spermę samca przez kilka lat, jednak badania genetyczne wykluczyły tę możliwość. Można więc z przekonaniem mówić o dzieworództwie.

Głowomłot pospolity jest gatunkiem żyworodnym, miot od 20 do 40 osobników.

Rekin ten żywi się rybami, skorupiakami dennymi oraz głębokowodnymi, głowonogami.

Głowomłot pospolity

Głowomłot pospolity

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *