Karp dziki, sazan, ma wydłużone, wrzecionowate ciało i krótką, tępo zarysowaną głowę. Ciało ma kształt cylindryczny, a grzbiet jest niski, co jest wyrazem przystosowania tej ryby do pływania w nurcie rzeki. Sazan różni się od form hodowlanych niskim ciałem i ubarwieniem. Jego grzbiet jest ciemny, zielonobrązowy lub szarozielony, boki jaśniejsze, brudnooliwkowobrązowe, a brzuch żółtobiały lub kremowy.
Charakterystyczną cechą karpia, a także innych karpiowatych są cykloidalne łuski oraz kształt i liczba zębów gardłowych piątego łuku skrzelowego, które u karpia ustawione są trzyszeregowo. Na tej podstawie, a także z liczby skrzelowych wyrostków filtracyjnych uzyskać można często informacje o przynależności gatunkowej. Karp dziki jest gatunkiem ciepłolubnym, przebywa przeważnie w odcinkach rzek z płyciznami lub przy odpływach ciepłej wody z elektrowni.
Tarło odbywa od maja do lipca na płyciznach z podwodną wegetacją lub na roślinności zalanych brzegów, w wodzie o temperaturze 15-20°C. W tym okresie u samca pojawia się drobnoziarnista wysypka godowa. Jaja przyczepiane są przez samicę na roślinach etapami. Pomimo stosunkowo krótkiego okresu rozwoju ikry, wiele jaj pada ofiarą klenia, okonia i jazgarza. Straty te wyrównywane są jednak dzięki wysokiej płodności karpia.
Młode karpie długości 2 cm poszukują pokarmu na dnie i zjadają larwy komara, małe bezkręgowce, a także części roślin i nasiona. W warunkach europejskich karp przyjmuje pokarm tylko w ciepłym okresie roku. Jego największa aktywność pokarmowa występuje w wodzie o temperaturze około 20°C, podczas gdy poniżej 8°C pobieranie pokarmu ustaje. Pomimo mocno zredukowanej w okresie zimy przemiany materii w tym czasie rezerwy pokarmowe zmniejszają się o 5-15%. Karp jest ważną gospodarczo rybą, chociaż forma dzika prawie nie jest poławiana z powodu niskiego pogłowia.
Ciało dzikiego karpia wyciągnięte, grzbiet plaski, tułów szeroki; dwa krótkie wąsy; zęby gardłowe trójszeregowe. Długość ciała: 40-80 (-100) cm; masa: 2-4 (-30) kg. Okres tarła: od maja do lipca. Podłoże do tarła: rośliny. Płodność: 50 000-1 500 000 jaj. Pożywienie: larwy komara i inne bezkręgowce oraz części roślin i nasiona. Zasięg występowania: pierwotnie w zlewisku Morza Śródziemnego, Morza Czarnego, Morza Kaspijskiego oraz Aralskiego; na wschodzie na obszarze rzek Amur i Herlen, a na południowym wschodzie po Birmę.
Karp dziki (sazan)
Dzisiejszy polow karpia w chciago zaowocowal plywajacym w wannie Igorem. w ameryce sazan to wiekszosc karpi jakie sie lowi sa tez golce bez lusek jednak tez w ksztalcie torpedy. Ten akurat skusil sie na 2 ziarna kukurydzy jednego bialego robaka i kuleczke styropinanowa zeby wszystko lekko unosilo sie nad dnem. Ameryanie raczek sie krzywia na slowo karp a to z powodu srodowiska ktorym przesiaka karp. z czystej wody z grybymi wargami jest bardzo smaczny.