Łosoś

Łosoś należy do anadromicznych gatunków ryb, tj. po osiągnięciu dojrzałości płciowej między 3 a 6 rokiem życia, wpływa na tarło do rzeki swego urodzenia. Duże łososie, gotowe do tarła, pojawiają się w rzekach już w czerwcu. W lipcu wpływają do rzek łososie średniej wielkości, szczególnie samce. Od końca lipca do początku września do rzek wpływają niedojrzałe jeszcze płciowo łososie, które tarło odbędą dopiero w następnym roku. Podczas wędrówki łososie nie przyjmują pokarmu, wskutek czego ich zęby rosną i stają się większe. W tym okresie ubarwienie samców staje się ciemniejsze, a brzuch różowy oraz pojawiają się czerwone i różowoczerwone plamki. Poza tym wydłuża się i zakrzywia wyciągnięta hakowato dolna szczęka. Samice są ubarwione jasnoszaro z ciemnymi plamkami w kształcie litery x i gwiazdy.

Płynąc na tarło mogą pokonywać przeszkody do wysokości 2 m. Po przybyciu na tarlisko samica wykopuje potężnymi uderzeniami ogona miskowate zagłębienie, na dnie którego składa jaja. Po tarle trwającym od października do listopada część łososi ginie z wycieńczenia i doznanych ran. Z pozostałych ryb liczne giną jeszcze w czasie drogi powrotnej do morza. Na podstawie oznak tarła na łuskach ustalono, że łosoś odbywa tarło 2-5 razy w życiu. Młode ryby pozostają różnie długo w rzekach, zależnie od położenia geograficznego. W Norwegii do 5 lat, w Anglii 2-5 lat, a w Renie zaledwie 1 rok. Młode łososie, zwane smokami, przypominają raczej pstrąga. W czasie dorastania tracą najpierw czerwone plamy. Łosoś jest poławiany zarówno w morzu jak i w rzekach, w czasie wędrówki na tarło. Z powodu nadmiernych połowów, zanieczyszczenia wód i grodzenia ich wysokimi zaporami uniemożliwiającymi wędrówkę na tarło pogłowie łososi stale zmniejsza się lub, jak np. w Renie, całkowicie zniknęło.

Samiec ma dobrze wykształcony w okresie tarła hak; płetwa tłuszczowa jest jednobarwna; w przeciwieństwie do pstrągów; kość przedpokrywowa łososia nie przebiega na całej długości z kością pokrywową; 11-15 szeregów łusek między płetwą tłuszczową i linią boczną. Długość ciała: 60-100 (-150) cm; masa 15-20 (-35) kg.

Okres tarła: od października do grudnia. Podłoże do tarła: żwirowe. Płodność: 6000-40 000 jaj. Pożywienie: skorupiaki i ryby (śledzie, sandacze, szproty i makrele). Zasięg występowania: europejskie wody przybrzeżne Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego, a także wybrzeże Islandii, południowej Grenlandii i wschodniej części Ameryki Płn.

 Łosoś
Łosoś

1 Comment

  1. mądra

    Ta strona jest niesamowita! Musiałam zrobić pracę- wszystko mam jak na tacy. 😛 :mrgreen:
    Polecam

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *