Rekin białogrzbietek

Rekin białogrzbietek jest szary z białymi plamkami widocznymi na płetwie grzbietowej i brzusznej. Pysk bardzo krótki z wysunięty­mi nozdrzami. Przednia część łba ma szyderczy wygląd.

Można go spotkać we wschodniej części Pacyfiku: tylko Galapagos i Panama-Kostaryka. Często spotykany w jasnych wodach otaczających rafy koralowe. Od­poczywa na dnie lub w jego nierównościach. W Oceanii wraz z żarłaczem szarym i żarłaczem czarnopłetwym jest jednym z najpowszechniejszych rekinów rafowych. Aktywny głównie nocą. W ciągu dnia budzi się z letargu głównie po to, żeby spraw­dzić statek, który zarzucił kotwicę, lub właśnie zabitą rybę. Zmierzono, że w ciągu całego roku przemieszcza się na odległość 0,3 do 3 km.

Dojrzałość osiąga w wieku 5 lat, żyje ponad 25 lat. W odróżnieniu od innych rekinów nie potrafi polować na zwierzęta pelagiczne i specjalizuje się głównie w zdo­byczy głębinowej. Może paść ofiarą dużych muren i największych rekinów. Rekin białogrzbietek jest raczej spokojny: płetwonurkowie mogą karmić go z ręki. Atakuje tylko wtedy, kiedy zosta­nie zraniony lub jeśli nie chce mu się oddać ryby. Znacznie bardziej niebezpieczne jest spożywanie jego mięsa, które może przenosić pewną tropikalną chorobę.

Maksymalnie osiąga 2,13 m.

Rekin białogrzbietek

Rekin białogrzbietek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *