Jest to gatunek małej ławicowej ryby oceanicznej z rodziny śledziowatych, o srebrnoszarej barwie łusek na grzbiecie, srebrnym podbrzuszu i ciemnych płetwach. Dorosłe osobniki mogą dorastać nawet do ponad 45 cm. Zwykle jednak osiągają około 25-30 cm. Długość życia szacuje się na poziomie 18-20 lat. Dorosłe osobniki odżywiają się małymi rybami i większymi skorupiakami, młode zaś mniejszymi skorupiakami i larwami mięczaków. Jeden z podstawowych gatunków poławianych na północnyPacyfiku. Mięso śledzia pacyficznego trafia głównie na rynek azjatycki. Jajek i płetw śledzia używa się w chińskiej medycynie.
Śledź pacyficzny żyje w przybrzeżnych wodach północnego Pacyfiku, w tym Ameryki Północnej (od Półwyspu Kalifornijskiego po północne krańce Alaski) i Azji (w Morzu Ochockim, Japońskim, Beringa i Czukockim) oraz u wybrzeży północnej Rosji (w morzach Białym, Barentsa i Karskim). Ryby te spotykane były na głębokości 475 m poniżej poziomu morza, zazwyczaj jednak przebywają na głębokości do 150 m.
Śledzie pacyficzne odbywają tarło w płytkich wodach zatokowych lub przy ujściach rzek w listopadzie i grudniu. Naukowcy uważają, że samce poprzez wytwarzanie feromonu zawartego w mleczu, pobudzają samice do tarła. Jedna samica może złożyć nawet 20 tysięcy jajek. Ryby te odbywają tarło w grupach dlatego na jeden metr kwadratowy dna przypada około 6 milionów 1,2-1,5 milimetrowych jajek. Młode wykluwają się po około 10 dniach. Szacuje się, że na 10 tysięcy zapłodnionych jajek tylko 1-3 osobników osiąga dorosłość.