Żarłacz tygrysi

Płetwa ogonowa żarłacza tygrysiego jest cienka i ostro zakończona. Charakterystyczne pionowe ciem­ne pasy, zwłaszcza u młodych.

Żarłacz tygrysi to gatunek przybrzeżny i pelagiczny o dużym zasięgu aktywności. Występuje we wszystkich morzach umiarkowanych i tropikalnych. Łatwo toleruje zmiany obszarów. Wydaje się preferować wody mętne, wyspy wulkaniczne, gdzie opady powodują różnorodność zdobyczy. Często nawiedza ujścia rzek i zatoki, por­ty, okolice molo i zapór, atole i laguny. Przybrzeżny, choć zdolny do długich wędró­wek między wyspami. Gatunek nocny. W ciągu dnia kieruje się na głębokie wody lub chowa w dołach, gdzie czeka na zapadnięcie zmroku. Osobniki dorosłe są najczę­ściej samotne i przebywają wokół niektórych wysp oceanicznych.

Rekin ten to aktywny, doskonały pływak, krąży powoli, leniwie, aż napotka swoją ofiarę. Wtedy staje się podniecony i zdolny do błyskawicznych ruchów. Jest to jedyny gatu­nek jajożyworodny spośród wszystkich Carcharhinides (lub requiem sharks). Dojrzałość osiąga w wieku 4 lub 6 lat, żyje minimum 12 lat.

Żarłacz ten jest bez wątpienia najmniej wybredny spośród wszystkich reki­nów. Zjada wszystko. Nazywany ?morska hieną”.

Najniebezpieczniejszy z rekinów obok żarłacza ludojada (białego). Regularnie atakuje i pożera ludzi. Atakuje także statki. Na Karaibach i Polinezji Francuskiej uz­nawany za najniebezpieczniejszego ze wszystkich rekinów.

Maksymalnie osiąga 9,10 m. W wieku dojrzałym osiąga średnio 5 m, kilka samic nawet 5,50 m.

Dojrzałość płciową osiąga, mając około 2,26 do 2,90 m (samce) i 2,50 do 3,50 m (samice). Samica schwytana w 1957 roku u wybrzeży Indochin mierzyła 7,40 m i ważyła 3.110 kg.

Żarłacz tygrysi

Żarłacz tygrysi

1 Comment

  1. Tyranozaurus777

    Żarłacze tygrysie najbardziej lubią polować na 😮 na żółwie, foki i ptaki morskie. :mrgreen:

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *