Jeleń aksis

Inna nazwa: czytal.

Jest to gatunek ssaków parzystokopytnych z rodziny jeleniowatych. Największy jeleń z rodzaju Axis.

Jeleń ten jest najczęściej spotykanym przedstawicielem rodziny w Indiach, Sri Lance i u podnóża Himalajów, został też sprowadzony przez człowieka do Australii, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych.

Jeleń aksis zasiedla lasy monsunowe, cierniste zarośla oraz otwarte tereny trawiaste. Czytale są spotykane w ogrodach zoologicznych (również w Polsce).

Ciało jasnopłowe lub rudawe, o długości 110-140 cm. Jelenie aksis osiągają wysokość 75-97 cm w kłębie i 75-100 kg masy ciała. Poroże o długości do 76 cm, zwykle z trzema rozgałęzieniami. Czytale żyją 15-20 lat.

Jeleń ten żyje w pobliżu rzek i innych zbiorników wodnych Azji. Bardzo dobrze pływa. Żeruje w dzień jedząc liście, gałązki, korę drzew i młode pędy bambusa. Tworzy duże stada, którymi przewodzi silny byk z potężnym porożem. Stada składają się z 30-50 samic i kilku samców, największe sięgają nawet 100 osobników.

Samica tego jelenia rodzi zwykle 2 cielęta po ciąży trwającej 210-240 dni. Młode pozostają pod opieką matki aż do przyłączenia się ich do stada.

Jeleń aksis

Jeleń aksis

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *