Koala

Jest to gatunek torbacza z rodziny koalowatych, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodzaju Phascolarctos.

Ssak ten to nadrzewne zwierzę roślinożerne, zamieszkujące wschodnią Australię. Koala schodzi na ziemię tylko po to, by przejść na kolejne drzewo. Żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic.

Koala jest popularnie nazywany „misiem koala”, co błędnie sugeruje pokrewieństwo z niedźwiedziami.

Koala osiąga 60?85 cm, waży 8?15 kg. Okres godowy przypada na miesiące grudzień-marzec (na półkuli południowej jest lato).

Ciąża u koali trwa 25?35 dni. Rodzi się 1 młode raz na 2 lata. Dojrzałość płciowa u koali: samce 3?4 lata, samice 2?3 lata. Koale żyją 15 – 20 lat.

Młode rodzą się ślepe i nieowłosione, o wadze poniżej 1 g, dorasta następnie w torbie przez około 6 miesięcy. Podczas pierwszych 5 miesięcy karmi się mlekiem matki, w 6. miesiącu pobiera częściowo przetrawiony pokarm z jelita matki. Młode koala pozostają z matką (najczęściej uczepione jej grzbietu) do następnego okresu godowego. W tym samym czasie osiągają również dojrzałość płciową.

Koala występuje wzdłuż wybrzeża Queensland, Nowej Południowej Walii oraz Wiktorii. Większość swego życia spędza na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusowych. Jest zwierzęciem aktywnym nocą.

Układ trawienny koali umożliwia trawienie jedynie liści wybranych (około 20) gatunków eukaliptusa. Dorosły osobnik dziennie zjada od 0,5 do 1 kg liści.

Większość substancji mineralnych pobiera z soczystych liści eukaliptusa. Wodę pije rzadko, dopiero gdy z powodu suszy zmniejsza się jej ilość w liściach, pije częściej.

Od 1927 r. koala jest objęty całkowitą ochroną.

Koala to zwierzę endemiczne.

Koala
Koala

3 Comments

 1. Misiek

  Jak byłem mały to uwielbiałem oglądać filmy i zdjęcia gdzie były misie koala, interesujące zwierzęta. Szkoda że te ssaki nie żyją naturalnie w Polsce, do zoo nie lubię chodzić bo szkoda mi tych zwierząt w klatkach i na wybiegach, w końcu to nie jest ich środowisko naturalne. Nie wiem czy ludzie by się cieszyli gdyby mieli całe życie spędzić w takim zoo tylko że dla ludzi. Może i te zwierzaki są tam dobrze traktowane, ale ja i tak jestem za tym by zwierzęta spokojnie żyły w środowisku naturalnym, na wolności.

  Reply
 2. Patryk

  to chroniony i chyba ginący gatunek o ile się nie mylę
  mam takiego misia koale

  Reply
  1. Ala

   Ta jasne

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *