Kuna wodna

Inna nazwa: kuna rybarka.

Jest to niewielki gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych, występujący wyłącznie w Ameryce Północnej.

Kuna ta zamieszkuje wyłącznie Amerykę Północną. Największe skupiska stanowisk kuny rybarki są w południowej części Kanady, oraz na pograniczu USA na terenie Gór Skalistych, oraz w krainie Wielkich Jezior. Kuna rybarka zamieszkuje głównie na terenach lesistych i podmokłych, ale także pojawia się na terenach prerii.

Kuna wodna ma około 50 cm długości (rekordowa długość to 63 cm), ogon ok. 30 cm (rekordowa długość 43 cm).

Ciężar ciała w przypadku samców waha się od 2,6 do 5,5 kg, a samic od 1,3 do 3,2 kg. Kuna rybarka posiada ubarwienie brązowe. Na brzuchu i piersi mogą występować białe plamy.

Okres „godowy” wśród kun jest od marca do maja. Ciąża trwa 10-12 miesięcy i najczęściej przychodzą na świat 3 młode kuny. Samice najczęściej przygotowują sobie w okresie przedporodowym posłanie w jamach drzewnych. Młode rodzą się ślepe i dopiero po siedmiu tygodniach otwierają oczy. Po pięciu miesiącach są samodzielne, zaś po upływie 2 lat angażują się w życie płciowe.

Zwykle sypia w dzień, nocą zaś poluje na małe kręgowce i ryby. Kuna wodna żywi się również owocami. Niemniej jednak może być aktywna zarówno nocą jak i dniem. Nie zakłada nigdy gniazd co czynią inne rodzaje kuny, może jednak mieszkać na drzewie. Kuny wodne potrafią doskonale pływać i wspinać się na drzewa.

Samce polują w rewirze o powierzchni 38 kilometrów kwadratowych, zaś samice 15.

Kuna wodna żyje do 10 lat, jest zwierzęciem niezagrożonym, ale mimo tego jej liczebność została znacznie obniżona przez polowania.

Przez wzgląd na piękne futerka kuny wodne są obiektem polowań. Na początku XX wieku chęć posiadania takiego futerka doprowadziła do ruiny środowiska w którym kuny przebywały. Efektem tego w latach dwudziestych na terenie Stanów Zjednoczonych i wschodniej Kanadzie prawie wszystkie osobniki zostały wytępione. W latach trzydziestych na tychże terenach kuna była objęta całkowitą ochroną. Dzięki temu na terenie Kanady i Stanów Zjednoczonych kuna rybarka występuje często.

Kuna wodna

Kuna wodna

1 Comment

  1. Wiech

    Sfotografowałem tego zwierzaczka nad Zalewem Koronowskim (kujawsko – pomorskie) dotąd nie wiedziałem jak go sklasyfikować. Żerowała w dzień, godz.~15tej. Nie wiem skąd, ale widać było w pyszczku ryby. Dużo czasu mi poświęciła ale nie pozwoliła podejść bliżej niż 30 kroków. Powstała niezła galeria udanych fotek, którymi chętnie zasilę stronkę (tylko jak to zrobić?)

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *