Mysz domowa

Mysz domowa dorasta do 7-10 cm długości (głowa i tułów), ma duże, skórzaste małżowiny uszne I nagi ogon niemal równie długi jak reszta ciała. Jej sierść może mleć barwą od szarej lub żółtawobrązowej do szarobrązowej, z jaśniejszą stroną brzuszną. Roztacza niemiły ?mysi” zapach, podobny do zapachu stęchlizny.

Spośród licznych podgatunków myszy domowej w środkowej Europie rozprzestrzenione są głównie dwa: w zachodniej części żyje zamieszkująca wyłącznie budynki domy, stodoły, stajnie – szaro ubarwiona forma domowa, natomiast na północnym wschodzie forma brązowa, która przebywa latem na polach i łąkach, a na zimę przenosi się do zabudowań. Granica między areałami występowania obu tych form przebiega mniej więcej wzdłuż Łaby I przez wschodnią Austrię.

Myszy domowe są aktywne głównie w ciemnościach. Tworzą duże grupy rodzinne, w których panuje ściśle określona i przestrzegana struktura dominacji. Grupie takiej przewodzi silny, doświadczony samiec. Tylko on ma prawo kryć samice znajdujące się w okresie rui. Swej pozycji musi nieustannie bronić, tocząc zacięte walki z samicami stojącymi niżej w hierarchii. W środowisku naturalnym myszy domowe zamieszkują samodzielnie wykopane nory, natomiast żyjące w budynkach zakładają w rozmaitych kryjówkach gniazda zbudowane z drobno postrzępionego papieru, tkanin i innych tego typu materiałów.

Mysz domowa jest wszystkożerna. Zależnie od okoliczności zjada ziarna zbóż, nasiona, owady, słoninę i inne artykuły spożywcze.

Myszy żyjące w budynkach mogą się rozmnażać przez cały rok. Samica wydaje wówczas na świat 4-8 miotów, zwykle po 4-9, ale nierzadko więcej młodych. Często kilka samic wychowuje swe potomstwo we wspólnym gnieździe. Młode myszy domowe usamodzielniają się w wieku 4 tygodni, a gdy mają 6-7 tygodni, są już dojrzałe płciowo.

Jeśli w jakimś miejscu dochodzi wskutek zbyt silnego rozmnażania się myszy do ich przegęszczenia, uruchamia się skuteczny mechanizm kontroli urodzin: samice zajmujące niskie pozycje w hierarchii grupy przestają wchodzić w okres rui, a u wielu młodych samic następuje uwstecznienie narządów płciowych, tak że stają się bezpłodne. Mysz domowa, pierwotnie typowa mieszkanka stepów, podążając za człowiekiem, rozprzestrzeniła się na wszystkich kontynentach. Jako szkodnik niszczący zapasy żywności i przenosiciel chorób nie jest mile widziana w domach. Różne jej odmiany hoduje się jednak w mieszkaniach i do celów laboratoryjnych, między innymi jej albinotyczną formę, czyli tzw. białą myszkę.

 Mysz domowa
Mysz domowa

1 Comment

  1. Mysz Domowa

    Dziś kupiłam dwie myszy domowe, jedna od razu gdy weszła do klatki to poszła to koła. Biegała w nim około godziny i czterdziestu pięciu minut. Po pewnym czasie zaczęła jeść karmę dla myszy. No i po trzech minutach położyła się i chyba spała ale tak dziwnie, bo ta druga mysz spała całkiem inaczej. Strasznie się drgała i bardzo szybko oddychała. Ogólnie dziwnie leżała, całkiem inaczej niż ta druga mysz. Więc zaczęłam się o nią bać. Moje myszy to dwa samce. Co może dolegać mojej myszy?

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *